Sunday, 12.05.2019 - 17:01 - SM 8 A/B

231: Endlauf Bofficial
CrewLane15001000500Finish
15 Deutscher Ruderverband|RU Arkona Berlin (Under 23)
Kruse, Soenke (Deutscher Ruderverband)
Paul, Marvin (Deutscher Ruderverband)
Schönherr, Mattes (Deutscher Ruderverband)
Geller, Lukas (Deutscher Ruderverband)
Rentz, Johannes (Deutscher Ruderverband)
Pretzler, Rupert (Deutscher Ruderverband)
Schröder, Wolf Niclas (RU Arkona Berlin)
Christ, Julius (Deutscher Ruderverband)
[Steuermann] Koch, Florian (Deutscher Ruderverband)
201:29.6103:01.0504:33.6506:04.54
01 Federación Chilena de Remo 
Vasquez, Oscar
Echeverria, Selim
Abraham, Alfredo
Lapostol, Francisco
Kalleg, Cristopher
Martinez, Nelson
Guerrero, Bernardo
Abraham, Ignacio
[Steuermann] Liewald, Antonia
301:30.4203:02.8104:36.6306:06.47
05 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
CATOUL, Esteban
[Steuermann] CRESPY, Louis
LAUTRETTE, Tristan
DIDRY, Gatien
BRISSON, Marc
RAYET, Téo
STENDER, Nicolas
GIVORT, Nathan
RUBIO, Charlélie
101:31.0103:03.0804:37.9206:06.83
11 Deutscher Ruderverband (Under 23)
Schandl, Leon
Hopmann, Henry
Goeritz, Robin
Benedikter, Floyd
Roggensack, Olaf
Föbinger, Lukas
John, Max
Seiters, Paul
[Steuermann] Martini, Till
401:29.0503:01.3004:35.5106:07.19
16 Koninklijke Nederlandsche Roeibond
Tiemeijer, Robert
[Steuermann] Kwee, Bjorn
van Soest, Willem
Moerman, Joris
Talsma, Ties
Rustenburg, Wibout
Vos de Wael, Daan
Florijn, Finn
Hagemeister, Theis
501:30.5303:03.2804:37.5106:07.35
07 Mannheimer RV Amicitia|Siegburger RV|Crefelder RC|RV Dorsten|Bessel-RC
Joost, Leon (Mannheimer RV Amicitia)
Bauer, Yannik (Siegburger RV)
Melka, Larus (Crefelder RC)
Mäger, Niklas (Siegburger RV)
Baloghy, Andreas (Crefelder RC)
Müller, Benedikt Oliver (RV Dorsten)
Stöcker, Patrik (Siegburger RV)
Müller, Lukas Frederik (RV Dorsten)
Drewes, Clara (Bessel-RC)
601:32.4103:08.8604:47.1706:22.76

Sunday, 12.05.2019 - 16:57 - SM 8 A/B

231: Endlauf Aofficial
CrewLane15001000500Finish
03 RC "Westfalen" 1929 e.V. Herdecke|Crefelder RC|RK am Baldeneysee|RC Favorite Hammonia|RV Dorsten|Potsdamer RC Germania|RV Treviris|Schweriner RG|Berliner RC
Weißenfeld, Johannes (RC "Westfalen" 1929 e.V. Herdecke)
Follert, Laurits (Crefelder RC)
Schneider, Jakob (RK am Baldeneysee)
Johannesen, Torben (RC Favorite Hammonia)
Reinhardt, Christopher (RV Dorsten)
Gebauer, Paul (Potsdamer RC Germania)
Schmidt, Richard (RV Treviris)
Ocik, Hannes (Schweriner RG)
Sauer, Martin (Berliner RC)
301:26.3302:55.7904:28.4805:56.97
13 Oxford Brookes University
Antognelli, Quentin
Edwards, Brendan
Axon, James
Nunn, Sam
Glover, Michael
Aldridge, Mathew
Swarbrick, Henry
Wilkes, Oliver
[Steuermann] Brightmore, Harry
501:29.0102:59.6804:31.6405:58.50
12 Oxford Brookes University
Dalton, Michael
Thompson, Max
Snowball, James
Mitchel, Dylan
Bannister, Sam
Rowe, Matthew
Bloise-Brooke, Henry
Newman, Seb
[Steuermann] McWilliams, Gavin
201:28.5803:00.0404:32.7506:01.99
08 Leander club
WAITE-ROBERTS, CHARLES
[Steuermann] POWELL, WHITNEY
HAWKINS, RICHARD
Stentiford, Barnaby
ROBSON, JAMES
BUCHAN, CAMERON
MCBRIERTY, CALLUM
GRISEDALE, EDWARD
TODHUNTER, RYAN
401:29.4403:00.8604:34.1506:05.32
04 Oxford Brookes University (Under 23)
Chambers, Peter
Sheridan, Jared
Sheridan, Conner
Witting, Ben
Ayres, Oliver
Spurling, Cameron
Heath, Alfie
Tebb, Chriss
[Steuermann] Schmidt, Isaac
101:29.5203:03.3704:39.0506:09.47
09 Crefelder RC|RC Germania Düsseldorf|Berliner RC|RC Favorite Hammonia|Siegburger RV|Celler RV|Der Hamburger und Germania RC|RG Treis-Karden
Schulte-Bockholt, Jacob (Crefelder RC)
Schulz, Anton (RC Germania Düsseldorf)
Gebel, Jakob (Crefelder RC)
Korge, Maximilian (Berliner RC)
Großmann, Malte (RC Favorite Hammonia)
Schirrmacher, Janek (Siegburger RV)
Kluge, Peter (Celler RV)
Kammann, Marc (Der Hamburger und Germania RC)
Wiesen, Jonas (RG Treis-Karden)
601:30.6703:04.6704:40.7506:11.80

Sunday, 12.05.2019 - 16:46 - SF 8 A/B

230: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
09 GB Rowing Team
Bell, Fiona
[Steuermann] Baynham-Williams, Morgan
Powell, Isobel
Redgrave, Samantha
Davies, Alice
Edwards, Rebecca
Lamb, Nicole
Harris-White, Natasha
Dear, Susannah
401:40.2703:23.1305:08.2606:49.31
04 Koninklijke Nederlandsche Roeibond (Under 23)
Petersen, Anne-Eva
den Besten, Dieuwertje
Damen, Maartje
Goossens, Lisa
Klok, Iris
Jaspers, Fleur
Visser, Ingmar
[Steuermann] Berger, Eline
van den Boomgaard, Martine
301:41.1703:25.4405:11.2406:51.23
03 Deutscher Ruderverband
Duell, Constanze
Neerschulte, Luisa
Körner, Charlotte
Göldner, Melanie
Hanßen, Janina
Kühne, Sina
Hacker, Frauke
Fuhrmann, Katja
[Steuermann] Hillemann, Larina
501:44.3503:29.5205:16.1106:57.94
06 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
PACHEBAT, Marie
[Steuermann] MAUPOUX, Agathe
CORNUT, Maya
LAGARDE, Julie
CORNELIS, Emma
LOTTI, Pauline
BROSSE, Adèle
LOISEL, Camille
ROSSIGNOL, Pauline
201:43.0003:27.9705:16.9007:00.33
08 Deutscher Ruderverband|RK am Wannsee|RC Potsdam|Pirnaer RV|Ratzeburger RC|Limburger ClfW|RV Waltrop (Under 23)
Vukotic, Tamara (Deutscher Ruderverband)
Hansen, Lena (RK am Wannsee)
Schade, Luisa (RC Potsdam)
Wittig, Franziska (Pirnaer RV)
Dahn, Lea (RC Potsdam)
Witting, Marieluise (Ratzeburger RC)
Klamp, Sarjana (Limburger ClfW)
Tkachenko, Katarina (RC Potsdam)
Erdtmann, Neele (RV Waltrop)
601:46.3703:34.6005:23.7207:09.43
01 ASR Nereus
Davids, Floor
De Rooij, Tommie
Koopman, Inte
Oldenmenger, Dani
Scholtens, Marjolein
Simkens, Eva
Wolters, Marijn
Ziegler, Maartje
101:45.9703:35.0605:26.1707:12.57

Sunday, 12.05.2019 - 16:38 - SM 4x A/B LG

229: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
04 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
LUDWIG, Ferdinand
TETAZ, Jules
TIXIER, Paul
VERGER, Pierrick
501:36.3303:15.1904:57.7006:34.58
03 Frankfurter RG Germania|RG Wiking Berlin|Ulmer RC Donau|ARC Würzburg
Schneider, Julian (Frankfurter RG Germania)
Röger, Max (RG Wiking Berlin)
Fatahi, Mahni (Ulmer RC Donau)
Agne, Joachim (ARC Würzburg)
301:36.7403:16.0804:59.8306:37.01
05 RC Allemannia|RG Wiking Berlin|Der Hamburger und Germania RC|RG HANSA e.V . (Under 23)
Ningelgen, Jonas (RC Allemannia)
Oldach, Lukas (RG Wiking Berlin)
Rietdorf, Malte Pelle (Der Hamburger und Germania RC)
Koch, Malte Anton (RG HANSA e.V .)
601:36.7903:16.1004:58.3106:37.21
08 Utrechtse Studenten Roeivereniging Triton
Verbeek, Hilmar
Oggel, Mathijs
de Jong, Lay
Kampman, David
201:37.5303:17.8005:01.7806:39.93
06 ARC Würzburg|RV Dorsten|RK Normannia (Under 23)
Hofmockel, Patrick (ARC Würzburg)
Kress, Fabio (ARC Würzburg)
Winkel, Hendrik (RV Dorsten)
Müller, Lucas (RK Normannia)
401:36.7203:16.5505:00.2606:40.05
02 Czech Rowing Association
Friedrich, Jonas
Zapletal, Lubos
Smolik, Jan
Cermak, Ondrej
101:37.1903:16.8005:01.5506:42.60

Sunday, 12.05.2019 - 16:30 - SM 4x A/B

228: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
02 Czech Rowing Association
Zima, Filip
Potucek, Jan
Baldrian, Vaclav
Sisma, Tomas
501:34.0203:11.3704:49.1306:24.92
03 Berliner RC|RC Potsdam|Hanauer RG (Under 23)
Wolff, Moritz (Berliner RC)
Junge, David (RC Potsdam)
Finger, Anton (Berliner RC)
Lotz, Johannes (Hanauer RG)
301:35.2203:13.4804:52.5806:27.94
07 VK SLAVIA PRAHA
Řimák, Vojtěch
Paroulek, Jakub
Ouředníček, Petr
Pivko, Petr
401:34.2203:12.3204:52.9606:31.54
05 Swiss Rowing Federation
Ryser, Pascal
Schätzle, Kai
Bärlocher, Scott
Copes, Linus
201:34.9303:14.2404:55.4106:31.85
04 RC Allemannia|Dresdner RC|Pirnaer RV|RC Potsdam (Under 23)
Veenstra, Wiebe (RC Allemannia)
Hacker, Steven (Dresdner RC)
Werner, Franz (Pirnaer RV)
Lass, Klas-Ole (RC Potsdam)
101:36.3703:16.7704:57.8606:34.81
06 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
LARCHEVÊQUE, Hugues
DELABRIÈRE, Arnaud
MELLIER, Téva
POINTURIER, Baptiste
601:35.4603:17.1804:58.3206:35.09

Sunday, 12.05.2019 - 16:22 - SF 4x A/B LG

226: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
04 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
LAMARQUE, Lou
GUIVARC'H, Loanne
MORIZOT, Aurélie
CHATELET, Fanny
301:46.4803:33.7905:27.8607:19.65
03 RC Nürtingen|SC DHfK Leipzig|RC Germania Düsseldorf|RU Arkona Berlin (Under 23)
Sauter, Pauline (RC Nürtingen)
Reichardt, Marion (SC DHfK Leipzig)
Richter, Lara (RC Germania Düsseldorf)
Mainz, Elisabeth (RU Arkona Berlin)
601:48.2203:36.6605:30.4707:23.34
01 RV Neptun Konstanz|Ludwigshafener RV|Karlsruher RV Wiking|Neuköllner RC Berlin (Under 23)
Wuerich, Antonia (RV Neptun Konstanz)
Pollmer, Carina (Ludwigshafener RV)
Münch, Luise (Karlsruher RV Wiking)
Simon, Luisa (Neuköllner RC Berlin)
401:48.8703:38.7805:35.6007:30.10
02 RV Münster|RK am Baldeneysee|Würzburger RV Bayern (Under 23)
Tertünte, Julia (RV Münster)
Schäfer, Larissa (RK am Baldeneysee)
Wolf, Julia (Würzburger RV Bayern)
Wolf, Sophia (Würzburger RV Bayern)
501:51.3203:44.5205:44.5407:42.25

Sunday, 12.05.2019 - 16:18 - SF 4x A/B

225: Laufofficial
CrewLane15001000500Finish
11 Deutscher Ruderverband
Arnold, Marie-Cathérine
Richter, Julia
Menzel, Leonie
Greiten, Pia
501:41.5403:24.2805:12.0506:58.61
10 Deutscher Ruderverband
Leiding, Julia
Hundeling, Frauke
Schultze, Daniela
Nwajide, Carlotta
601:42.5503:28.5205:18.3307:06.39

Sunday, 12.05.2019 - 16:14 - SF 4x A/B

225: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
02 Koninklijke Nederlandsche Roeibond (Under 23)
Paulis, Bente
Kolkman, Ilse
Dullemans, Tessa
Vos, Nika
401:40.2103:27.7205:30.0207:00.44
06 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON
AERNOUDTS, Violaine
VOIRIN, Julie
MARZIN, Anne-Sophie
BAILLEUL, Margaux
501:40.5603:27.9705:15.0407:00.61
01 RU Arkona Berlin|SC Magdeburg|RR TVK Essen (Under 23)
Peuser, Nora (RU Arkona Berlin)
Appel, Emma (SC Magdeburg)
Kuhnert, Tabea (SC Magdeburg)
Kampmann, Laura (RR TVK Essen)
201:40.0603:26.9405:16.7007:05.66
05 Swiss Rowing Federation
Eichenberger, Lara
Fürholz, Andrea
Lötscher, Lisa
Schweizer, Fabienne
801:42.2403:31.8305:21.6707:11.03
04 Czech Rowing Association
Karova, Barbora
Laznickova, Josefina
Hartmanova, Katerina
Flamikova, Pavlina
701:44.6403:32.5505:22.5007:14.65
07 A.A.S.R. Skoll
Witteveen, Lia
Boere, Jonneke
Bruggink, Sanne
Rijst, Ashley
301:46.2103:37.7405:27.2207:17.62
03 Polish Rowing Federation
Boruch, Katarzyna
Lesner, Zuzanna
Grzella, Paulina
Pawlak, Izabela
601:46.1803:38.6305:30.0207:22.77

Sunday, 12.05.2019 - 16:10 - SM 1x A LG

219: Endlauf Bofficial
CrewLane15001000500Finish
07 Frankfurter Rudergesellschaft 'Germania' 1869 e.V.
Ursprung, Johannes
401:57.3803:57.7506:02.2807:58.11
12 A.G.S.R. Gyas
Eigenberg, Damion
502:00.1804:00.8206:05.3807:59.87
04 GB Rowing Team
Temple, James
302:01.8204:02.4306:07.4008:04.92
01 Sporting Clube de Portugal
Mendes, Nuno
102:02.1404:05.0306:14.2308:13.36
15 Royal Belgian Rowing Federation
Govaert, Calvin
202:06.4704:12.9906:20.6108:15.73
11 T.S.R. Vidar
Tussenbroek, van, Thomas
602:03.2004:09.4706:19.7608:21.29

Sunday, 12.05.2019 - 16:06 - SM 1x A LG

219: Endlauf Aofficial
CrewLane15001000500Finish
03 GB Rowing Team
Copus, Jamie
301:56.3303:55.3605:54.0807:46.83
13 Swiss Rowing Federation
Müller, Julian
501:58.4503:57.1905:55.4307:49.26
08 Swiss Rowing Federation
Rüedi, Fiorin
601:57.3103:57.3105:57.1407:51.16
14 Stuttgarter Rudergesellschaft von 1899 e.V.
Roller, Florian
201:56.9203:59.0606:00.5307:56.29
10 Swiss Rowing Federation
Fernandez, Matthias
401:58.5803:59.0706:00.2007:58.77
09 Rudern und Sport Steinmühle
Schäfer, Lucas
102:02.2104:04.0906:04.0307:59.02

Sunday, 12.05.2019 - 15:58 - SM 1x B LG

218: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
06 Swiss Rowing Federation
Schäuble, Jan
301:56.5803:53.9505:57.8508:01.12
03 Erster Kieler Ruder-Club von 1862 e.V.
Müller-Ruchholtz, Melvin
501:58.0103:58.4106:03.5808:07.62
08 FEDERATION FRANCAISE D'AVIRON (Under 23)
AMET, Corentin
402:00.6004:03.0206:09.0708:09.24
07 Reading University Boat Club
Hamilton, Franklin
201:59.8704:01.6106:10.4608:14.77
11 Rudergesellschaft Trier 1883 e.V.
Thein, Johannes
601:58.9904:02.0706:11.2608:22.06
04 Der Hamburger und Germania Ruder Club e.V.
Mansouri, Khalil
102:03.5604:17.0506:35.5508:48.38

Sunday, 12.05.2019 - 15:50 - SF 1x A LG

217: Endlaufofficial
CrewLane15001000500Finish
03 ASR Nereus
van Diest, Yumiko
702:08.2704:20.3406:34.0808:44.70
02 Frankfurter Rudergesellschaft 'Germania' 1869 e.V.
Meier, Ladina
502:05.2504:18.3806:34.0908:48.47
04 A.U.S.R. Orca
Kettler, Tosca
802:08.6504:22.8806:37.8108:51.32
07 Willem III
Beugelsdijk, Mette
602:06.1604:22.9506:42.1308:52.60
06 VK SLAVIA PRAHA
Nováková, Monika
402:11.3804:28.6206:37.2909:06.83
01 Utrechtse Studenten Roeivereniging Triton
Verkuil, Anna
202:13.5404:32.4106:56.7309:14.70
05 D.S.R. Proteus-Eretes
van Leeuwen, Anouk
302:11.7204:31.1706:51.1409:16.36